Mangler kunst og design. Hvorfor sælge på auktion når du kan sælge direkte til mig. Jeg er på u..

Udgiver: lau l.
Pris: 1.000.000 kr.
Adresse: Bor i Norge 1 5620 Glamsbjerg
2015-22-05
Udsigt: 5
Løbenummer:xwny2yrx

Mangler kunst og design.

Hvorfor sælge på auktion når du kan sælge direkte til mig. Jeg er på udkig efter kunst og design.
Herunder nogen af de ting jeg pt er på udkig efter, men skriv gerne om andet af høj kvalitet, med et godt navn, og i god stand.

Keramik, Vaser og skåle af Erik Pløen, Axel Salto, Jørgen Mogensen (kun eget værksted, ikke hans arbejde for royal copenhagen), Palshus etc. Gamle kahler vaser med grafisk glasur, send gerne billeder.

Glaskunst: Vaser af Severin Brørby, Willy Johansson, Arne Jon Jutrem, Timo Sarpaneva, Tapio Wirkkala med flere særligt hadeland glasværk har min interesse.

Lamper: AJ (Arne Jacobsen) væglamper, tidlig model med messing omløb på afbryder. Stand på lakering ikke af høj betydning da de skal omlakeres så de får samme farve.

Sølv: Georg Jensen sølv skåle og lysestager gives der særligt gode priser på. Tapio Wirkkala sølv skåle. Andet har også interesse, alt sølv købes, du får en højere pris ved mig end på auktion.

Diverse: Krenit skåle/fade købes kun gamle orginale modeller ingen nye fra normann, alle farver og størrelser.

Gryder designet af Timo Sarpaneva.

Skulpturer af, Keld Moseholm, Galschøit, Robert Jacobsen, Poul Isbak, Carl-Henning Pedersen.

Litografier og malerier af anerkendte kunstnere købes særligt Cobra kunst.

Har du andet kunst og design af høj kvalitet så kontakt mig. Inden du sælger andet sted.

lau l.Bor i Norge 15620 Glamsbjerg612753241.000.000 kr.